Prawidłowe przechowywanie żywności w lodówce jest bardzo istotne z wielu powodów, między innymi dlatego, że:

  • nie marnujesz jedzenia, a co za tym idzie pieniędzy (jedzenie w dzisiejszych czasach jest bardzo drogie);
  • zapewniasz produktom świeżość, dzięki temu lepiej smakują i wyglądają;
  • masz większy porządek – nawet z zamkniętymi oczami jesteś w stanie znaleźć szukany produkt lub potrawę, a także w szybki sposób zrobić listę zakupów;
  • utrzymujesz czystość – dzięki odpowiedniemu przechowywaniu jedzenia w specjalnych pojemnikach utrzymujesz czystość wewnątrz lodówki oraz zapewniasz bardziej higieniczne przechowywanie potraw.

Przechowywanie jedzenia w lodówce – główne zasady

1. Nie wkładaj gorących potraw do lodówki
Gdy włożysz gorące lub ciepłe danie do lodówki, temperatura wewnątrz wzrośnie, zmuszając jednocześnie agregat do znacznie większej pracy – wpłynie to na zwiększony pobór energii, a dla Ciebie większe rachunki za prąd.

2. Otwieraj ją tylko wtedy gdy musisz.
Przyznajcie sami, czasami mamy głupi nawyk otwierania lodówki bez konkretnego celu i wgapianie się w półki co by tu przekąsić… Niestety taki nawyk źle wpływa na chłodzenie potraw. Szczególnie w lecie pamiętajcie o tym, aby lodówkę otwierać tylko wtedy, kiedy to konieczne i możliwie jak najszybciej ją zamykać oraz upewniać się, że drzwi lodówki są szczelnie zamknięte.

Lodówka

3. Zadbaj o odpowiednią temperaturę.
Nowoczesne lodówki posiadają już wyświetlacze, które pokazują temperaturę w lodówce, jednak jeżeli nie masz takiej lodówki, zaopatrz się w specjalny termometr do lodówek i kontroluj czy posiada odpowiednią temperaturę. Szczególnie ważne, aby latem utrzymywać w niej odpowiednią temperaturę chłodzenia.

4. Usuwaj wodę.
O tym, że warzywa oraz owoce przed włożeniem do lodówki należy umyć, chyba nie muszę przypominać 😉 Ale nie każdy z pewnością wie, że wodę powstałą po ich umyciu należy dokładnie usunąć, gdyż może spowodować psucie się warzyw i owoców. Dobrym pomysłem jest wyłożenie dna szuflady, w której będziemy przechowywać owoce i warzywa ręcznikiem papierowym, który wchłonie nadmiar wilgoci. Oczywiście wkład papierowy należy możliwie często jak to potrzebne wymieniać.

5. Porządkuj i segreguj żywność.
Zawsze staraj się utrzymywać porządek w lodówce – te same produktu grupuj w jednym miejscu i wykładaj na sam przód te, które mają krótszą datę przydatności. Ważne jest też, żeby produkty, których używasz najczęściej były na samym przodzie, tak aby zaraz po otwarciu lodówki były łatwo dostępne. Szybkie odnajdowanie żywności wpływa na energooszczędną pracę lodówki, gdyż skrócamy czas otwarcia lodówki.

Drugą i bardzo istotną kwestią związaną z segregacją żywności jest zadbanie o to, aby żywność surowa była oddzielona od żywności gotowej do spożycia. Najlepiej (jeżeli to możliwe) przeznaczyć na nie inne, osobne półki. W szczególności ważne, aby surowe mięso było odpowiednio zapakowane i oddzielnie przechowywane.

6. Nie wkładaj za dużo produktów do lodówki.

W lodówce ważna jest odpowiednia cyrkulacja powietrza, która wpływa właśnie na utrzymanie odpowiedniej temperatury w lodówce. Jeżeli za bardzo „napakujemy” lodówkę i nie zapewnimy przestrzeni pomiędzy produktami, lodówka nie zapewni odpowiedniego chłodzenia produktów, co wpłynie na utratę świeżości produktów.

7. Pakuj żywność w pojemniki.
Pojemniki to niedoceniana, a bardzo przydatna rzecz w Twojej lodówce, tym bardziej, że w sklepach wręcz uginają się półki pod szeroką ofertą rozmaitych pojemników przeznaczonych do przechowywania żywności w lodówce. Są dostępne w różnych formach i rozmiarach, także kolorach, w dosyć atrakcyjnych cenach.

Pudełka do przechowywania żywności

My polecamy zainwestować w pojemniki szklane, przeźroczyste – nie musimy wyciągać i otwierać pojemnika żeby zobaczyć co w nim jest, a szklany materiał jest łatwy w utrzymaniu czystości, higieniczny i można go myć w zmywarce, nie przesiąka również zapachami.

Żywność możemy także przechowywać w torebkach, miskach czy też garnkach  – ważne, aby były przykryte szczelnie folią aluminiową lub spożywczą.

Dlaczego warto przechowywać żywność w pojemnikach? Gdyż dzięki temu żywność nie traci wilgoci i smaku, potrawy są znacznie świeższe i mogą być dłużej przechowywane w lodówce, niż te, które nie są odpowiednio przechowywane. Kolejnym plusem jest to, że żywność nie przesiąka zapachem innych produktów i jest zapewniona lepsza higiena – żywność nie ma kontaktu z innymi produktami.

9. Zamrażalnik.

Zamrażalnik rządzi się innymi prawami niż lodówka – w zamrażalniku należy przechowywać produkty możliwie ciasno i powinien osiągać temperaturę -18 st. C lub nawet niższą. Gdy nasz zamrażalnik będzie całkowicie wypełniony produktami, zapewnimy lepszą energooszczędność.

Co w przypadku, gdy nie mamy tylu produktów w zamrażalniku? Możemy wypełnić puste szuflady butelkami z wodą niegazowaną.

Jak długo można przechowywać określone produkty w zamrażalniku?

  • Wołowina 9-12 miesięcy
  • Wieprzowina 4-7 miesięcy
  • Drób 8-10 miesięcy
  • Ryby 2-4 miesiące
  • Grzyby 3-6 miesięcy
  • Pieczywo 4-6 miesięcy
  • Produkty mleczne 2-12 miesięcy
  • Owoce 8-12 miesięcy

Hierarchia przechowywania produktów w lodówce – czyli co na jakiej półce powinno się znaleźć.

 

Górna półka lodówki:

Produkty:
Na górnej półce lodówki powinny znaleźć się produkty mleczne (np. mleko, jogurty, kefiry, maślanki), sery żółte, oraz różnego rodzaju konfitury, powidła i dżemy w słoiczkach. Na tym poziomie można również trzymać wodę lub inne butelkowe napoje.

Produkty mleczne, nabiał

Temperatura:
Optymalna temperatura na górnej półce lodówki to ok. 7 st.C.

Warto wiedzieć:
Produktów mlecznych i np. powideł nie powinno trzymać się na niższych partiach lodówki, gdyż panuje tam niższa temperatura, która nie jest korzystna dla tego typu produktów – spowoduje, że szybciej się zepsują. Jest tak dlatego, że np. w produktach mlecznych rozwój dobrych kwaszących bakterii występuje w wyższych temperaturach, a w niższych bakterie gnilne.

 

Środkowa półka lodówki:

Środkowa półka lodówki to miejsce dedykowane tym produktom, które posiadają krótką datę przydatności, w szczególności które przechowywane są przez kilka dni, czyli: wędliny krojone, sery, twarożki ale także garnek z ugotowaną zupą lub inne gotowe dania.

Temperatura:
Optymalna temperatura na środkowej półce lodówki to ok. 4-5 st.C.

Warto wiedzieć:
Pamiętaj, aby wszelkie gotowe potrawy przechowywać w specjalnych pojemnikach lub szczelnie przykryć.

 

Dolna półka lodówki:

Produkty:
Na dolnej półce lodówki powinny znaleźć się wędliny, mięsa oraz ryby, czyli produkty, które powinny być przechowywane w niskich temperaturach.

Ryby

Temperatura:
Optymalna temperatura na górnej półce lodówki to ok. 2 st.C.

Warto wiedzieć:
Pamiętaj, żeby produkty surowe w szczególności ryby oraz mięsa odpowiednio przechowywać – tak, aby nie miały bezpośredniego kontaktu np. z wędlinami.

 

Szuflady w lodówce:

Produkty:
W szufladach umieszczonych na samym dole lodówki należy przechowywać owoce oraz warzywa, gdyż jest to miejsce o wysokiej wilgotności. Jest to także miejsce idealne do przechowywania twardych serów dojrzewających – koniecznie przechowywanych w pojemnikach.

Owoce i warzywa

Temperatura:
Optymalna temperatura w szufladach lodówki to ok. 10 st.C.

Warto wiedzieć:
Jak już wyżej wspomnieliśmy – zanim włożymy owoce i warzywa do lodówki, należy je porządnie umyć i osuszyć. Jednak takie owoce jak truskawki i maliny lepiej myć dopiero przed spożyciem – będą dłużej świeższe. Należy pamiętać, aby sałatę nie przechowywać zbyt szczelnie – musimy zachować dostęp powietrza, gdyż zapobiegniemy wtedy rozwojowi niebezpiecznych dla zdrowia substancji.

Kolejną istotną rzeczą jest pamiętanie o tym, że w nawet najmniejsze uszkodzenia owoca czy też warzywa, będą wnikać bakterie oraz pleść w związku z tym, dobrze wyłożyć szufladę szmatką lub kilkoma warstwami ręcznika papierowego, który wchłonie nadmiar wilgoci oraz zapobiegnie obijaniu się owoców czy warzyw o ścianki szuflady.

 

Półki na drzwiach lodówki:

Produkty:
Na drzwiach lodówki powinniśmy przechowywać w szczególności jajka – często posiadają specjalne, wydzielone miejsce w lodówce w postaci specjalnego wkładu. Na drzwiach powinniśmy również przechowywać oleje, ketchupy, musztardy, soki w kartonach i wszystkie tego typu produkty, które nie muszą być przechowywane w niskich temperaturach.

Temperatura:
Optymalna temperatura w szufladach lodówki to ok. 10 st.C.

 

Na koniec najważniejsza wskazówka i podsumowanie:

  1. Zawsze pamiętaj o utrzymywaniu odpowiedniej temperatury w lodówce i zamrażalniku.
  2. Wyrzucaj z lodówki przeterminowane produkty – szczególnie groźne są te pochodzenia zwierzęcego – mięso, wędliny, ryby oraz sery – szczególnie pleśniowe. Mogą one powodować rozwijanie się groźnych dla zdrowia grzybów i bakterii (Salmonella, E.coli, Listeria monocytogenes).
    Tego typu produkty nie nadają się również do wtórnego przetworzenia, gdyż część z nich jest zdolna do syntezy enterotoksyn odpornych na działanie temperatury. Mimo iż bakterie giną w procesie smażenia czy też gotowania, to w daniu zostaną ich termoodporne toksyny, które mogą spowodować jeszcze gorsze zatrucia oraz objawy.
  3. Dbaj o czystość wewnątrz lodówki i zamrażalnika. Staraj się raz w miesiącu ją porządnie wymyć i powyrzucać wszystkie przeterminowane produkty!

Jakich produktów nie powinno przechowywać się w lodówce:

szparagi, fasolka, papryka, pomidory, ogórki, sałata, awokado, cytryny, dynia, brzoskwinie, owoce jagodowe, morele i banany oraz pieczywo – to produkty, które nie powinny znaleźć się w lodówce, gdyż są bardzo wrażliwe i dobrze czują się w temperaturze 13-18 st. C.

Mamy nadzieję, że nasze wskazówki będą dla Was przydatne. Jeżeli zostało coś przez nas pominięte i uważasz, że warto o tym napisać – zachęcamy do komentowania.

Dodaj komentarz