Mały salon, czy niewielka kuchnia to niewątpliwie wyzwanie dla każdego kreatora wnętrz. Z drugiej jednak strony to właśnie takie przestrzenie dają największe pole do popisu. Jeśli zastanawiasz się, jak zamienić tych kilka czy kilkanaście metrów w coś niebanalnego, funkcjonalnego, a zarazem stylowego, koniecznie skorzystaj z naszych wskazówek.

Zaczynamy od planowania

Bez względu na to, jaką funkcję pełnić ma dana przestrzeń, należy w pierwszej kolejności dokładnie przeanalizować jej możliwości aranżacyjne. Weź kartkę i wypisz wszystkie elementy, które możesz zadysponować.

Nie zapomnij o przestrzeni między oknami, czy pod nimi, a także tuż obok czy za drzwiami. Takie miejsca są idealne między innymi na domową biblioteczkę, kącik biurowy, czy małą spiżarnię.

Architektoniczny projekt domu

Jasne, stonowane barwy

Biele, beże, szarości, róż, błękit, jasny fiolet, czyli ogólnie jasne i stonowane kolory to najlepszy wybór, jeśli chodzi o kolorystykę zarówno ścian, jak i mebli. Takie kolory odbijają światło i „oddalają” od siebie ściany, dzięki czemu przestrzeń optycznie staje się większa. Zagospodarowanie każdego kąta przestaje być jednocześnie ryzykiem, że całość będzie wyglądać na zagraconą.

A jeśli chodzi o dodatki – tu można nieco zaszaleć. Aby przestrzeń nie była wizualnie
zimna, warto wprowadzić odważne kolory, przełamujące stonowany spokój. Czerwienie, granaty, brązy, ciemne fiolety – ich wybór należy dostosować do własnych odczuć estetycznych.

Stylowy salon w bieli

Eleganckie i funkcjonalne meble

Jeśli nie masz zbyt wiele przestrzeni, zrezygnuj z sof, czy foteli, które swoją formą mogłyby je przytłoczyć. Postaw na rozwiązania stylowe, ale zarazem funkcjonalne. Eleganckie, a zarazem komfortowe meble, potrafią nadać wnętrzu unikalny charakter. Nieco minimalistyczna forma z nutą kreatywnego designu sprawi, że nawet małe wnętrze stanie się synonimem ergonomii i niepowtarzalnego uroku.

Designerska, pikowana sofa z czarnej eko-skóry

Oświetlenie i lustra

Mówiąc o aranżacji niewielkich przestrzeni, nie sposób nie wspomnieć również o lustrach i odpowiednio dobranym oświetleniu, które to tworząc optyczne złudzenie, nadają wnętrzom głębi i przestronności.

Jeśli chodzi o lustro, to niekoniecznie musi stanowić osobny element dekoracyjny wnętrza. Równie dobrze może być wbudowane w drzwi szafy. W przypadku oświetlenia należy zrezygnować z masywnych żyrandoli czy lamp z dużymi abażurami. Małym przestrzeniom dedykowane są kinkiety, punktowe lampy halogenowe oraz zestawy diod, które gwarantują świetny efekt, jeśli schowa się je wnęce lub podwieszanym suficie.

Ozdobna żarówka
Ozdobna żarówka – obecnie największy hit w aranżacji wnętrz!

Okna – niebanalne i funkcjonalne

Wiele osób nie potrafi sobie wyobrazić okna bez firanek i zasłonek. Jeśli jednak nasze mieszkanie jest niewielkie, te elementy dekoracyjne mogą uczynić je jeszcze mniejszym i skutecznie je przytłoczyć. Warto więc zastanowić się nad nowoczesnymi roletami, które w ciągu dnia zapewnią optymalny dopływ światła, a w nocy chronić będą naszą prywatność.

Jasne barwy, stylowe i funkcjonale meble, doskonale zaplanowana przestrzeń, odpowiednio dobrane oświetlenie i lustra, a także lekka aranżacja przestrzeni okiennej – dzięki tym wszystkim elementom nawet najmniejsza przestrzeń może stać się o wiele bardziej przestronna.

I jedno jest pewne, taka aranżacja pozwoli uniknąć efektu zagracenia i uczyni wnętrze przytulnym, stylowym, a zarazem bardzo komfortowym.

Dodaj komentarz