Oszczędzanie energii jest obecnie bardzo często poruszanym i ważnym tematem. Wynika to z konieczności zmniejszenia naszego wpływu na wyeksploatowane już środowisko. Dbanie o efektywność energetyczną naszego domu może się przejawiać poprzez najprostsze, codzienne czynności. Wiele zależy od naszych dobrych chęci i odrobiny zaangażowania.
Również współczesna technologia daje wiele możliwości w kontekście oszczędzania energii. Jak efektywnie zmniejszyć zużycie energii elektrycznej w domu? Przedstawiamy 10 prostych sposobów:
Oszczędzanie energii w domu — skuteczne sposoby
#1 Wyłączaj światło gdy nie jest potrzebne
Wyłączanie światła, gdy wychodzimy z pomieszczenia lub gdy zapalenie światła nie jest koniecznością, to najprostszy i najszybszy sposób na oszczędzanie energii w domu. Niby takie proste i oczywiste, a niestety wiele osób nie przywiązuje do tego uwagi. Mowa tu o wyłączaniu światła nie tylko w naszych domach, ale także w miejscach publicznych np. w szatniach (na siłowni, basenie itp.). Wszędzie tam, gdzie jesteśmy jednymi osobami w pomieszczeniu, z którego wychodzimy.
Pamiętajmy, że wyłączanie światła pobiera mniej więcej tyle prądu, ile żarówka przez 1 sekundę świecenia. Dlatego wyłączanie światła podczas chwilowego opuszczania pomieszczenia ma sens. Wyjątkiem w tej sytuacji są świetlówki kompaktowe, które opłaca się wyłączać jedynie, gdy opuszczamy pomieszczenie na dłużej niż 5-10 minut.
#2 Wyłączaj nieużywane sprzęty
Wyłączanie urządzeń, z których już nie korzystamy to bardzo prosty i łatwy sposób na oszczędzanie prądu. Dotyczy to również takich sprzętów jak telewizor, który często pozostaje w trybie stand-by. Tryb ten również pożera energię elektryczną. Pomocne w szybkim wyłączaniu takich urządzeń są zbiorcze listwy zasilające.
Korzystanie z listew zasilających to doskonały sposób na całkowite wyłączanie sprzętów np. na noc lub gdy wychodzimy z domu do pracy czy szkoły, a przy tym kolejny banalny sposób na oszczędzanie energii i na rachunkach za prąd! Fenomen listew zasilających polega na tym, że wszelkie możliwe urządzenia skupione wokół siebie, są podłączone do jednej listwy, którą możemy w za pomocą jednego przycisku wyłączyć. Tym samym całkowicie wyłączamy wszystkie podpięte do niej urządzenia elektryczne. Nie musimy tracić czasu na wyłączanie każdego sprzętu z osobna. Oszczędzamy tutaj nie tylko prąd, ale też czas!
#3 Wymień żarówki na energooszczędne
Żarówki typu LED mogą pobierać aż o kilkadziesiąt procent mniej energii niż tradycyjne. To obecnie najbardziej energooszczędne i wydajne żarówki dostępne w sprzedaży. Dzięki wymianie tradycyjnych żarówek na żarówki ledowe możemy zaoszczędzić nawet do 80% energii. Ważne jest również to, że żarówki energooszczędne dają równie dużo światła co ich tradycyjny odpowiednik. Ponadto, warto zaznaczyć, że ich żywotność jest znacznie dłuższa, co z kolei jest korzystniejsze dla środowiska i naszego portfela.
#4 Korzystaj z urządzeń o wysokiej klasie efektywności energetycznej
Takie urządzenia jak zmywarka, pralka czy lodówka charakteryzują się wysokim poborem energii elektrycznej. Podczas zakupu takich urządzeń, zwracajmy uwagę na klasę energetyczną. Wybierajmy tylko te o najwyższej klasie (A++ i A+++).
W przypadku lodówek warto dodać, aby nie ustawiać ich w sąsiedztwie kuchenki czy piekarnika. Należy pamiętać, że im temperatura otoczenia jest niższa, tym mniej energii pobiera urządzenie chłodzące. To samo dotyczy się potraw wkładanych do lodówki. Nigdy nie wkładamy ciepłego jedzenia do lodówki i nie otwieramy jej, gdy nie ma takiej potrzeby. Te z pozoru błahe czynności wpływają na oszczędzenie energii.
#5 Włączaj tylko pełną pralkę i zmywarkę
Przed włączeniem pralki lub zmywarki, upewnijmy się, że wykorzystaliśmy maksymalnie dostępną przestrzeń przeznaczoną na brudne ubrania i naczynia. Jest to nie tylko sposób na oszczędzenie prądu, ale także istotna kwestia wpływająca na ekologie — mniejsze zużycie wody i detergentów.
#6 Gotowanie pod przykryciem
Gotowanie pod przykryciem to również prosty sposób na oszczędzanie energii. Tak niewielką czynnością, jaką jest przykrycie garnka podczas gotowania, skracamy czas obróbki cieplnej. Dzięki temu możemy zaoszczędzić nawet do 30% energii.
Jesteś na etapie wymiany garnków lub patelni? Zainwestuj w te, które charakteryzują się dobrym przewodzeniem ciepła. Przy zakupie zwróć uwagę na to, aby miały one odpowiednio grube dno.
Analogicznie, zaoszczędzić na prądzie możemy także podczas pieczenia w piekarniku. Starajmy się nie otwierać go podczas pieczenia. Sprawdzonym trikiem jest również wyłączenie piekarnika na około 10 minut przed planowanym zakończeniem pieczenia potrawy. Metoda ta także sprawdza się w przypadku płyt grzewczych.
#7 Wymiana kuchenki indukcyjnej na gazową
Jak już jesteśmy przy gotowaniu, warto wspomnieć o kuchenkach. Używając kuchenki gazowej, zmniejszamy zużycie prądu. Mimo że wzrasta zużycie gazu to i tak zmianę tą odczujemy w naszym portfelu. Nie jest to oczywiście opcja możliwa do natychmiastowego wdrożenia dla każdego. Jednak jak stoisz przed decyzją czy wybrać kuchenkę gazową, czy indukcyjną — sprawdź, która opcja będzie dla Ciebie oszczędniejsza.
#8 Oświetlenie zewnętrzne budynku
Nie zaleca się, aby rezygnować całkowicie z oświetlenia zewnętrznego budynku na rzecz zmniejszenia rachunków za prąd. Oświetlony dom może odstraszyć potencjalnych złodziei. Jest także praktycznym rozwiązaniem w okresie jesienno — zimowym, gdzie przez większą część doby jest ciemno. Jednak warto rozważyć zredukowanie oświetlenia zewnętrznego do niezbędnego minimum oraz zamontowanie wyłączników czasowych. Dobrym sposobem są również czujniki ruchu, które zapalają światło, gdy wyczują ruch i same je wyłączają po ustawionym czasie.
Jeżeli zależy Ci również na ozdobnym oświetleniu zewnętrznym, warto zastosować w tym przypadku urządzenia solarne. Lampy solarne ładowane są energią słoneczną, dzięki której możemy cieszyć się efektownym, ozdobnym i całkowicie darmowym rozwiązaniem oświetleniem ogrodu.
#9 Fotowoltaika
Fotowoltaika to jeden z najbardziej efektywnych sposobów na ograniczenie zużycia prądu dostarczanego przez dystrybutora. Inwestując w instalację fotowoltaiczną, produkujemy własny prąd ze słońca. Jest to rozwiązanie zyskujące coraz większą popularność. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że korzystając z instalacji fotowoltaicznej, troszczymy się jednocześnie o własną kieszeń oraz o środowisko.
Ponadto, obecnie dostępne są różnego rodzaju programy rządowe, np. „Mój Prąd”, z którego możemy otrzymać dofinansowanie na fotowoltaikę. Warto się zainteresować tematem, ponieważ fotowoltaika to przyszłość i najlepszy sposób na oszczędzenie energii, a co za tym idzie – najlepszy sposób na zaoszczędzenie na rachunkach za prąd.
#10 Inteligentne mierniki zużycia energii
Pod koniec, chcielibyśmy jeszcze wspomnieć o specjalnych miernikach do kontrolowania zużycia energii w domu. Są to urządzenia wyposażone w inteligentny system, który będzie kontrolował podłączone do niego urządzenia. Miernik wykryje urządzenia, które zużywają za dużo energii i nas o tym poinformuje. Dzięki temu będziemy mogli wyłączyć te urządzenia, które pobierają zbyt dużo energii i tym samym zaoszczędzić na rachunkach za prąd. To także dobre rozwiązanie, gdy chcemy upewnić się, czy nie należy już czasem wymienić jakiś sprzęt na znacznie bardziej energooszczędny.
Na rynku są już dostępne mierniki wyposażone w specjalne funkcje, takie jak możliwość sterowania światłem, regulacja temperatury pomieszczenia, a nawet takie, które umożliwiają zarządzanie poszczególnymi urządzeniami poprzez aplikację zainstalowaną na telefonie. Dzięki temu, mamy z każdego miejsca kontrolę nad zużyciem energii w naszym domu.
Jak oszczędzać energię?
Mamy nadzieję, że po przeczytaniu naszych sposobów wiecie już jak oszczędzać energię w domu, aby zmniejszyć rachunki za prąd. Zmiana codziennych nawyków i odrobina chęci może zredukować rachunki nawet o kilkadziesiąt procent. Jest to w szczególności zauważalne przy rocznym podsumowaniu. Dodając do tego fotowoltaikę, możemy ograniczyć zużycie prądu do minimum, zyskując niezależność energetyczną.
A Ty jakie masz sposoby na oszczędzanie energii w Twoim domu? Podziel się z nimi w komentarzu, chętnie je przetestujemy! 🙂