Greenery to kolor, który budzi wiele mieszanych uczuć. Jest to zdecydowanie kolor niestandardowy i mało popularny, a jednak został okrzyknięty kolorem roku 2017 przez instytut Pantone. Jeżeli interesuje Cię jak sprytnie przemycić ten kolor nie tylko we wnętrzach, ale również w modzie i urodzie, to serdecznie zapraszam do dalszej części, w której podrzucimy Wam garstkę inspiracji.

Kolor roku według Pantone – o co chodzi?

Pantone to firma działająca w branży poligraficznej, która zdobyła sławę właśnie dzięki opracowaniu swojej własnej palety kolorów, którą obecnie posługują się między innymi sławni kreatorzy mody, szanowani architekci, projektanci i graficy komputerowi. Coraz częściej widzimy również zainteresowanie ich ogromną paletą kolorystyczną także w dziedzinie beauty, np. w postaci cieni do powiek, szminek, lakierów hybrydowych do paznokci, itp.

Instytut Pantone znany jest również z tego, że co roku typuje kolor, który staje się najmodniejszym kolorem danego roku. W zeszłym, 2016 roku były to dwa kolory – Rose Quartz oraz Sernity.

Rose quartz i serenity - najmodniejsze kolory roku 2016.
Rose quartz i Serenity – najmodniejsze kolory roku 2016 wg Instytutu Pantone.

Kolor roku wg Pantone jest wybierany na podstawie obserwacji rynku oraz aktualnych trendów z różnego rodzaju dziedzin życia, zarówno sfery mody, designu, architektury, ale także stylu życia.

W tym roku padło na Greenery, jako najmodniejszy kolor roku 2017. Greenery to kolor soczystej zieleni, który wg. Pantone jest symbolem nowego początku, nowych postanowień, bardzo modnego w tym roku – zdrowego stylu życia, odżywiania się oraz dbania a ekologię. Ma być przekazem dla ludzi, że pora zadbać o siebie, swoje zdrowie i samopoczucie, dodać świeżości swojemu życiu.

Greenery - najmodniejszy kolor roku 2017 wg Instytutu Pantone.
Greenery – najmodniejszy kolor roku 2017 wg Instytutu Pantone.

Greenery – jaki to kolor?

Jak już wspomnieliśmy w powyższym akapicie – Greenery to kolor żywej, soczystej zieleni wpadający w tony żółto-zielone. Patrząc na ten kolor od razu pomyślimy o wiośnie i naturze budzącej się do życia. Kolor ten można opisać jako kolor świeżo skoszonej trawy w słoneczny dzień.

Greenery - kolor roku 2017 Pantone

Mimo, że budzi on dobre skojarzenia, to nie jest to zdecydowanie kolor, który spodoba się wszystkim. O tyle, o ile w naturze jest dla nas naturalny, świeży, ładny, kojarzy się nam z roślinnością, wiosną, jabłkami, świeżo wyciśniętymi koktajlami smoothie, to niekoniecznie będzie to kolor, który każdy będzie widział we wnętrzach lub ogólnie przyjętej architekturze, w modzie, czy dziedzinie urodowej.

Gdzie sprawdzi się kolor Greenery?

Greenery to kolor, który sprawdzi się w modzie, we wnętrzach, ale również w projektowaniu graficznym. Będzie ciekawą odmianą od standardowej kolorystyki np. stron internetowych oraz różnego rodzaju materiałów reklamowych, gdyż nie jest tak bardzo popularny i przesycony. Jest to kolor kojarzący się z naturą, a więc z bezpieczeństwem, harmonią oraz świeżością, za to jego intensywność skutecznie przyciąga uwagę.

Jeżeli chodzi o modę i dziedzinę urody. Z jednej strony jest to kolor ciężki, a z drugiej będzie pasował wielu typom urody, odpowiedni zarówno dla blondynek, brunetek, jak i rudych. Wystarczy go odpowiednio wkomponować, pamiętając o umiarze.

Jeżeli chodzi o dziedzinę aranżacji wnętrz – jest to kolor, który z pewnością sprawdzi się w dodatkach i generalnie nie ma znaczenia w jakim stylu mamy urządzone dane wnętrze. Odnajdzie się zarówno w tradycyjnych wnętrzach, jak i tych bardziej nowoczesnych.

Moim ulubionym dodatkiem we wnętrzu byłby np. fotel typu USZAK, ale także inne meble typu pufy, krzesła lub tekstylia: poduszki we wzory roślinne, zasłony. Mogłyby być to również dodatki kuchenne lub po prostu – kwiaty doniczkowe.

Pufy tapicerowane w odcieniu greenery.
źródło: interiomobili.pl – Propozycja pufów w kolorze greenery wg Interio Mobili.

Dodając dosłownie parę elementów do naszych wnętrz w kolorze greenery, będziemy mięli nie tylko stylowe wnętrze 😉 ale przede wszystkim dodamy mu świeżości, energii i przytulności.

Wystarczy spojrzeć na poniższe grafiki:

Dodatki do domu w kolorze greenery
źródło: elle.pl
Kosmetyki w kolorze greenery
źródło: pieknyblog.pl
Dodatki do wnętrz w kolorze greenery
źródło: onelittlesmile.pl

Ważne, aby nie przesadzić z tym kolorem, bez względu na dziedzinę.

W modzie sprawdzi się w postaci np. kurtki, torebki, butów czy np. marynarki w tym kolorze, w połączeniu z bawarami już neutralnymi. W urodzie jako np. eyeliner na oku, lub jako lakier do paznokci, w projektowaniu graficznym jako element ozdobnych smaczków, kolor nagłówków lub tła, pamiętając aby reszta była w bardzo neutralnych kolorach.

Greenery to kolor z którym można przesadzić, więc jeżeli boisz się tego, zastosuj go w dodatkach w małej ilości, a z pewnością stworzysz coś nie tylko modnego, ale coś bardzo efektownego i zwracającego uwagę.

Jakie są Wasze opinie na temat greenery? Jest to kolor który zastosujecie w życiu codziennym czy raczej nie? Jeżeli tak, to gdzie planujecie go zastosować? Czekam na Wasze komentarze 😉

Dodaj komentarz