Oczyszczacze powietrza to obecnie bardzo popularne urządzenia. Z tego powodu, na rynku dostępnych jest wiele wariantów i rozwiązań, które można dostosować do preferencji przyszłego użytkownika.
Przed zakupem danego oczyszczacza powietrza, warto przeanalizować jego wady i zalety. Producenci chętnie udostępniają ich parametry techniczne oraz specyfikę pracy. Dzięki temu można dobrać urządzenie odpowiadające wymaganiom, jednocześnie wybierając rozwiązanie, które będzie dedykowane do specyfiki budynku i pomieszczeń.
Odpowiednia wydajność
Jest to najważniejszy parametr, którym należy się kierować podczas zakupu oczyszczacza powietrza. Tą wartością określa się, ile powietrza może oczyścić urządzenie w ciągu godziny. Tutaj bardzo ważna jest również kubatura pomieszczenia, w którym powietrze ma być filtrowane. Zaleca się, aby minimalna wydajność była na poziomie 85 m3/h dla 10 m2 powierzchni pomieszczenia (około 27 m3). Warto pamiętać, że oczyszczacz powietrza ma być dobrany do powierzchni danego pomieszczenia, a nie jak niektórzy błędnie sądzą, do powierzchni całego budynku.
Rodzaj zastosowanego filtra
Od tego, jakie zadania będzie miał oczyszczacz powietrza, zależy rodzaj zastosowanego filtra. Aby oczyszczacz był wydajny, filtr musi być dostosowany dokładnie do zapotrzebowania. Na rynku są dostępne urządzenia z następującymi rodzajami filtrów:
- Filtr HEPA (High Efficiency Particulate Absorber).
- Filtr węglowy.
- Filtr krzemionkowy (SiO2), zeolity.
- Filtr wodny.
- Filtr elektrostatyczny.
- Filtr tkaninowy.
- Filtr fotokatalityczny.
- Jonizator.
- Lampa UV.
Głośność
Na pierwszy rzut oka jest to mało ważny parametr. Jednak biorąc pod uwagę, że sypialnia oraz salon (pokój dzienny) jest jednym z najczęstszych lokalizacji oczyszczacza powietrza, warto wziąć pod uwagę poziom emitowanego hałasu. Warto zainwestować w urządzenie, które nie będzie wpływało na poziom komfortu w danym pomieszczeniu.
Zdalne sterowanie
Sterowanie smartfonem staje się standardem w wielu obszarach elektroniki. W przypadku oczyszczaczy powietrza, jest to również bardzo wygodna funkcja. Dzięki prostym ustawieniom można skonfigurować cykle pracy oczyszczacza lub po prostu zarządzać nim na bieżąco z każdego miejsca.
Koszt eksploatacji i części zamiennych
Oczyszczacz powietrza, jak każde urządzenie elektryczne pobiera energię elektryczną. Oszczędna praca jest przede wszystkim od mocy urządzenia. Dlatego też, ważne jest, aby oczyszczacz powietrza był odpowiednio dobrany do kubatury pomieszczenia i nie zużywał niepotrzebnie energii.
Kolejną kwestią są części zamienne. W przypadku konieczności wymiany komponentów podczas usterki, generowane są dodatkowe koszty. Wielu producentów oferuje serwis gwarancyjny oraz łatwy dostęp do tanich części zamiennych. Przed zakupem sprawdź, jakie warunki gwarancyjne oraz pogwarancyjne zapewnia producent.
Podsumowanie
Dobór oczyszczacza powietrza warto skonsultować ze specjalistą w tej branży. Można mieć wtedy pewność, że urządzenie będzie pracowało efektywnie i spełni założone wymagania. Pierwszym krokiem, podczas zakupu tego typu urządzenia jest jasne określenie jego zadań. Oczyszczacze powietrza są dostępne w wielu wariantach cenowych, dlatego też zakup musi być przemyślany.