Salon to miejsce o wielu zastosowaniach – miejsce w którym wypoczywamy i relaksujemy się po długim i ciężkim dniu w pracy, miejsce, w którym przyjmujemy gości, a nawet śpimy. Aby czas spędzony w salonie był przyjemny, a wypoczynek w pełni komfortowy, musimy zadbać o odpowiednie meble wypoczynkowe.
Zanim jednak udamy się do kasy z wybranymi meblami tapicerowanymi, zwróćmy uwagę na kilka istotnych kwestii, o których piszemy poniżej.
Sofa, narożnik, kanapa, wersalka, a może tapczan?
W pierwszej kolejności musimy jasno i wyraźnie określić przeznaczenie naszego przyszłego mebla wypoczynkowego. Innymi kryteriami będziemy się kierować, jeżeli salon pełni tylko funkcję wypoczynku czy też miejsca, w którym przyjmujemy gości, innymi jeżeli oprócz tego, salon w ciągu nocy będzie pełnił dodatkową funkcję – sypialnianą, gdzie komplet wypoczynkowy będzie pełnił rolę łóżka do spania.
Poznajmy zatem rodzaje najpopularniejszych mebli wypoczynkowych – do siedzenia, relaksu, a także spania oraz ich ogólno-przyjętą charakterystykę.
Rodzaje mebli wypoczynkowych:
- Komplet wypoczynkowy – to inaczej zestaw mebli wypoczynkowych, na który składa się zazwyczaj kanapa lub sofa w zestawie z fotelami (lub jednym fotelem), czasami również z pufem. Najczęściej możemy spotkać formę 3, 2, 1, czyli np. 3 i 2 -osobowa sofa + 1 fotel tapicerowany. Pod tą nazwą często kryje się również narożnik np. z dodatkowym pufem.
- Sofa – jest najczęściej meblem nierozkładanym, często wykorzystywana w tradycyjnych salonach do siedzenia, oglądania tv i przyjmowania gości. Najczęściej spotkamy sofy dwu-osobowe, lecz są także dostępne trzy-osobowe. Sofy są w szczególności polecane do małych salonów lub/i w tym przypadku, gdy nie zamierzamy wykorzystywać jej do spania.Sofy przez to że są najczęściej meblami nierozkładanymi, tworzone są w różnych, bardzo efektownych formach i stylach (francuskim, angielskim, rustykalnym czy nawet galomur) – z ciekawymi elementami ozdobnymi, np. profilowanymi podłokietnikami i nóżkami, ciekawą linią oparcia oraz wykończeniami, np. pikowanym oparciem lub wręcz przeciwnie – bardzo minimalistyczne, wręcz surowe formy – coś dla fanów stylu nowoczesnego, minimalistycznego.
- Kanapa – to rodzaj mebla już rozkładanego z funkcją spania. Kanapy bardzo często posiadają również pojemnik na pościel. To chyba najczęściej wybierany rodzaj mebla wypoczynkowego zaraz obok narożników, pewnie właśnie przez to, że kanapę można rozłożyć, nawet jeśli mamy osobną sypialnię i na co dzień nie potrzebujemy tej funkcji, to zawsze mogą odwiedzić nas goście, których będziemy mogli bez problemu przenocować.
Kanapy są meblami bardzo wygodnymi i miękkimi do siedzenia. Warto jednak zwrócić na to jaki mają „wkład – wypełnienie”, te z gąbki to nie zawsze jest najlepsze rozwiązanie, gdyż po czasie potrafią się wgniatać, co ani nie jest efektowne, ani wygodne do spania. - Narożnik – to praktycznie mebel opisem pasujący do kanapy, z tym że najczęściej jest 4-5 osobowy, rozkładany i występuje w kształcie litery „L”. Narożniki zapewniają dużą powierzchnię spania. Na typowym modelu nawet i 3 lub 4 „chudsze” osoby się spokojnie wyśpią. Narożnik to opcja dobra dla większych lub średnich pomieszczeń oraz tam, gdzie mamy większą rodzinę.
- Wersalka – to również rodzaj mebla rozkładanego z tym że na dwie części. Większość wersalek również posiada pojemnik na pościel. W latach 90tych był to najbardziej popularny rodzaj mebla wypoczynkowego. Jego minusem jest to, że nie jest aż tak komfortowy do spania ze względu na charakterystyczny podział dwóch połówek.
- Tapczan – to najczęściej mebel wykorzystywany w pokojach dziecięcych. Tapczany to zazwyczaj meble jednoosobowe – rozkładane lub nie, często posiadające pojemnik na pościel, dzięki temu w ciągu dnia mogą pełnić funkcję kanapy do siedzenia lub większego fotela (w przypadku rozkładanych).
- Szezlong – to już bardziej leżanka niż mebel wypoczynkowy, jednak obecnie bardzo popularny mebel dostępny w różnych stylach – od tradycyjnych, poprzez styl rustykalny, angielski, kończąc na bardzo nowoczesnych. Szezlong to mebel przypominający fotel o kształcie prostokąta z wydłużonym bokiem, nie jest rozkładany. Służy raczej do relaksu, np. czytania książki czy też gazety niż spania. Jest to bardzo fajny element dekoracyjny wnętrza zarazem praktyczny.
Jak już poznaliśmy jakie są rodzaje mebli wypoczynkowych, to w pierwszej kolejności zastanówmy się czy potrzebujemy mebla z funkcją spania, czy też nie.
Komplet wypoczynkowy z funkcją spania jest niezbędny gdy nie mamy sypialni lub często odwiedzają nas goście, których chcemy przenocować. Za to zbędny, gdy mamy sypialnię, nie przewidujemy przenocować na noc gości lub mamy dodatkowy pokój gościny. Rozkładany komplet wypoczynkowy nie spisze się także w małych pomieszczeniach, gdzie i tak nie będzie możliwe lub ciężkie rozłożenie go.
Jakość wykonania mebla
Abyśmy się mogli długo nacieszyć naszym meblem, warto zwrócić szczególną uwagę na jego wykonanie. Nie tylko jak się prezentuje wizualnie ale także pod kątem technicznym. Sprawdźmy w szczególności:
- czy jest komfortowy i wygodny, szczególnie gdy ma być w pokoju, z którego na co dzień korzystamy;
- budowę – np. jak się rozkłada, czy funkcjonalizm chodzi łatwo, płynnie i cicho oraz czy posiada wbudowany pojemnik na pościel, gdyż jest to bardzo praktyczna funkcja. Z czego wykonane jest siedzisko i oparcie mebla – czy jest to pianka, materac czy też inne rozwiązanie. Dowiedzmy się, czy materac nie odkształca się, szczególnie istotne jeżeli jest to mebel również do spania;
- czym jest tapicerowany – czy materiał można czyścić i w jaki sposób. Warto również zwrócić uwagę jakiego typu jest tkanina, czy łatwo nie przyciąga i zbiera różnego rodzaju paprochów i np. sierści – szczególnie istotne w sytuacji, gdy posiadamy w domu zwierzaki oraz czy sprawia wrażenie odpornej na zabrudzenia i zrywanie;
- jak jest wykończony – czy każdy element jest dokładnie wykonany, czy nie odchodzą jakieś nitki, guziki od pikowania są solidnie przymocowane, czy nie wiszą jakieś widoczne, źle docięte skrawki materiału, czy wstając z niej materiał się nie marszczy tworząc nierówną „porozciąganą” powierzchnię.
Pamiętajmy, że wybór dobrej kanapy, sofy czy też innego rodzaju mebla wypoczynkowego, to nie tylko jego wygląd ale przede wszystkim użyteczność i funkcjonalność. Możemy mieć na pierwszy rzut oka efektowny wizualnie mebel, ale nie będzie on ani wygodny ani praktyczny no co dzień. A że to na nim będziemy zasiadać każdego dnia, ucinać popołudniowe drzemki oraz przyjmować gości, to warto aby spełniał najwyższe standardy jakości i użyteczności.
Fotele, pufy – dodatkowe, niezbędne siedziska
W każdym salonie nie powinno zabraknąć miejsca na dodatkowe siedziska, nawet jeżeli nie cieszymy się zbyt dużym metrażem, nie znaczy to że nie możemy sobie pozwolić na dodatkowe miejsca siedzące, szczególnie w przypadku, gdy lubimy przyjmować gości.
Kupując fotel do salonu, tak samo jak w przypadku mebli wypoczynkowych – zwróć uwagę na jego wykonanie. Najlepsze fotele salonowe to właśnie te, w których siadając nie zapadamy się, mamy wygodne do siedzenia podparcie, które dobrze podtrzyma nasze ciało, a w szczególności kręgosłup oraz podłokietniki na odpowiednim poziomie, które pozwolą nam swobodnie oprzeć ręce.
Warto również zwrócić uwagę na to z jakiego materiału fotel czy też puf jest wykonany – tkanina obiciowa powinna być przyjemna w dotyku, zarazem odporna na zdarcie i zabrudzenia oraz ława w utrzymaniu czystości, szczególnie jak posiadamy dzieci oraz zwierzęta domowe.
Jeżeli mamy większą powierzchnię – możemy z powodzeniem pozwolić sobie na większe fotele tapicerowane i wcale nie musi być to komplet. Obecne trendy wręcz zachęcają, aby fotele oraz pufy miały swój indywidualny styl i charakter, były nie tylko praktyczne ale także stanowiły dodatkowy element aranżacyjny – nie tak jak jeszcze parę lat temu, aby tworzyły jedną całość z sofą. Bez względu na to jaki styl preferujemy z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.
Jednym z najpopularniejszych foteli salonowych jest fotel klubowy – pasujący do każdej aranżacji, prosty w formie za to bardzo wygodny i niezajmujący dużo miejsca, więc będzie dobry także dla tych mniejszych powierzchni.
Jeżeli jednak mamy na tyle małe pomieszczenie, że typowy fotel nie wchodzi w grę – idealnym rozwiązaniem są pufy oraz pufo-fotele – niewielkich wymiarów, wygodny mebel, który w siedzisku posiada schowek – możemy w nim przechowywać wszystkie niezbędne rzeczy.
Dobrym rozwiązaniem są także tradycyjne pufy, dostępne w różnych kształtach: okrągłe, workowate, prostokątne tzw. skrzynie, kwadratowe – kostki, a nawet trójkątne. Niektóre z nich posiadają schowek, bardzo przydatny w codziennym życiu, w zależności od modelu – są zazwyczaj małych rozmiarów, więc nie zajmują dużo miejsca, łatwo je przenosić, są fajnym elementem dekoracyjnym oraz dodatkowym siedziskiem, gdy odwiedzą nas goście.