Ma być przytulnie, ale też ergonomicznie, by dziecko miało optymalne warunki do rozwoju. Jego pokój to miejsce, w którym spędza mnóstwo czasu, bawiąc się, ucząc i wypoczywając jednocześnie. Pełniąc tak wiele funkcji, powinno więc być zaprojektowane i umeblowane z głową. Zastanawiasz się, jak to zrobić? Zapraszamy do lektury.

Podział pokoju dziecięcego na strefy

Zapewne nieraz słyszałaś o podziale mieszkania na różne strefy, w którym wyróżnia się strefę otwartą dzienną i strefę zamkniętą. Jeśli chodzi o pokój dziecięcy – ten jest przestrzenią wyjątkową, ponieważ łączy w sobie funkcje obu tych stref. Tu dziecko spędza większą część dnia oraz całą noc. To tutaj właśnie się bawi, rozwija i wypoczywa. Dlatego też aranżację dziecięcego pokoju dobrze jest zacząć od jego podziału. Nie mówimy tu o stawianiu ścianek działowych, ale o wizualnym zarysowaniu granic między innymi poprzez ustawienie mebli czy położenie dywanu.

Uspokajająca kolorystyka

Pokój powinien być miejscem, które sprzyja relaksacji. Dlatego też wybierając kolory ścian należy stawiać na barwy jasne i ciepłe, unikając odcieni zimnych i surowych.

Uniwersalny pokój dla dziecka, zarówno chłopca jak i dziewczynki
źródło: http://www.homebook.pl
Uniwersalna aranżacja pokoju, zarówno dla chłopca, jak i dziewczynki w neutralnej kolorystyce.

Najlepiej też, jeśli będą to barwy stonowane, gdyż bardzo wyraziste mogą męczyć oczy i powodować uczucie znużenia. A jeśli obawiasz się, że taki pokój będzie nudny – postaw na ciekawe i tanie metody dekoracji ścian, jak naklejki czy obrazki. Są niezwykle łatwe w montażu i demontażu, dzięki czemu, gdy wystrój pokoju znudzi się dziecku, lub gdy z niego zwyczajnie dorośnie, szybko go zmienisz, bez konieczności przeprowadzania czasochłonnego remontu.

Strefa sypialniana

Nie da się ukryć, że dziecko, aby zdrowo rosło, potrzebuje snu i to zdrowego. Dlatego tak ważne jest, aby strefa sypialniana była komfortowa. Dotyczy to zarówno mebli, jak i ich ustawienia. Co więc wybrać? Doskonałym rozwiązaniem stają się rozkładane tapczany z pojemnikiem na pościel. Tapczan wyposażony w zdrowy materac zapewni spokojną noc, a w ciągu dnia zamieni się w fotel do siedzenia, tworząc dodatkową wolną przestrzeń.

Tapczan rozkładany RICO z pojemnikiem fimy Interio Mobili
źródło: http://www.interiomobili.pl/pl/p/Tapczan-rozkladany-RICO-z-pojemnikiem-na-posciel/188

Strefa do nauki

Tutaj kluczową rolę odgrywa oczywiście biurko. Gdzie je ustawić? Jak najbliżej okna, pamiętając jednak, aby nie było do niego odwrócone ani tyłem, ani przodem. Oczywiście im więcej szuflad, szafek i półek – tym lepiej. Dzięki temu łatwiej będzie dziecku utrzymać porządek.

Biurko dla dziecka

No i jeszcze kwestia odpowiedniego oświetlenia. Pamiętaj, że pracując dziecko potrzebuje dobrego źródła światła, a najlepsze zapewniają żarówki emitujące światło zbliżone barwą do światła słonecznego. Poznasz je po oznaczeniu na opakowaniu wyrażonym w Kelwinach. Niska wartość, w granicach 3.000 K sprzyja odpoczynkowi, wysoka – około 4.000 K – pracy.

Strefa zabawy

Czy małe, czy duże – każde dziecko lubi się bawić. I im więcej ma zabawek w pokoju, tym więcej okazji do rozwoju kreatywności. A jeśli przeraża Cię wizja porozrzucanych wszędzie przedmiotów, postaw na tapicerowane pufy ze schowkiem.

Dodatkowe miejsce do siedzenia dla kolegów zawsze się przyda, a ukryty pojemnik pomoże utrzymać porządek.

Jeśli Twoje dziecko nie ma alergii na kurz, strefę zabawy możesz wyznaczyć kolorowym dywanem. Wspomniany już składany tapczan sprawi natomiast, że z pewnością nie zabraknie dziecku miejscu do rozwijania pasji czy kondycji.

Dziecięcy pokój to miejsce, które stanowi swoistą oazę. Zadbaj, by była ona przestrzenią pełną inspiracji. Postaw na jasne kolory, ciekawe dekoracje i meble, które zapewnią dziecku komfort zarówno w dzień, jak i podczas nocnego wypoczynku.

Pokój dla dziewczynki lubiącej modę.
źródło: http://www.homebook.pl
Przykład aranżacji pokoju dla dziewczynki lubiącej modę i nie tylko.
Pokój dla chłopca - fana piłki nożnej.
źródło: http://www.homebook.pl
Pokój dla chłopca, fana sportu – piłki nożnej.

2 thoughts on “Pokój dziecięcy – przestrzeń, która powinna inspirować”

Dodaj komentarz