Styl angielski bardzo często kojarzy się z elegancją i szykownością. Z drugiej jednak strony nie ma drugiego tak ciepłego i przytulnego stylu w aranżacji wnętrz. Dlatego też idealnie wpisuje się w poczucie estetyki osób, które kochają ciepło domowego ogniska i uwielbiają spędzać czas w domu, w gronie najbliższych.

Z Anglii wprost na polskie salony

Styl angielski, jak nietrudno się domyśleć, wywodzi się właśnie z Anglii. I to stamtąd bezpośrednio przywędrował do Polski. Jego prekursorką wydaje się być królowa Wiktora, która to przez całe swoje panowanie podkreślała rolę rodziny.

To właśnie w tym okresie angielskie domy zaczęły wypełniać się mnóstwem rodzinnych pamiątek i praktycznych przedmiotów, w tym wykonanych ręcznie. To wszystko sprzyjało spotkaniom w gronie najbliższych i zacieśnianiu rodzinnych więzi. Nic więc dziwnego, że w Polsce, gdzie tradycje rodzinne są bardzo głęboko zakorzenione, styl ten znajduje wielu miłośników.

Salon w angielskim stylu
źródło: internet

W jasnych, przytulnych barwach

Jednym z kluczowych elementów stylu angielskiego jest jasna kolorystyka. Wnętrze ma być pełne światła, a pastelowe barwy je zapewniają. Biele, kremy, róże, błękity – to one tutaj rządzą.

Salon - aranżacja wnętrza w stylu angielskim w niebieskich odcieniach
źródło: internet

Bez względu na to, czy decydujemy się pomalować ściany, czy zakleić je tapetami – jasna paleta barw jest jak najbardziej obowiązująca. Nie tylko optycznie rozjaśnia wnętrze, ale też daje możliwość stworzenia wielu ciekawych aranżacji poprzez przełamanie pastelowych barw odważnymi kolorami dodatków. Bordowe abażury lamp, turkusowe perskie dywany, granatowe serwety czy obrazy w ciemnej tonacji – pomysłów jest naprawdę wiele.

Sypialnia w stylu angielskim
źródło: internet

Wygodnie i naturalnie

W stylu angielskim panuje ogromne przywiązanie do natury. Wyraża się ono między innymi poprzez wykorzystanie do wykończenia wnętrz drewna, a także motywów kwiatowych. Bielone panele na podłodze, czy motyw róż na tapicerkach – to typowe elementy angielskie.

Jeśli chodzi o wygodę – tą uzyskuje się poprzez wprowadzanie dodatkowych elementów wyposażenia, jak stoliczki kawowe, szafki nocne, czy małe domowe biblioteczki. Dzięki temu wszystko zawsze jest pod ręką, a wnętrze stwarza idealne warunki do wypoczynku.

Idealne meble

Te mają być nie tylko eleganckie, ale też niezwykle komfortowe. W angielskich salonach doskonale sprawdzają się stylowe meble tapicerowane, w tym głębokie i miękkie sofy, czy fotele. Nie może zabraknąć też poduszek, kap czy puf. Ma być przecież przytulnie i bardzo wygodnie.

Salon w stylu angielskim - główny motyw kwiaty
źródło: internet

Jeśli możemy sobie na to pozwolić, powinniśmy też zainwestować w kominek. Nawet taki elektryczny może pięknie wkomponować się we wnętrze i dodać mu nuty romantyzmu.

W kuchni natomiast króluje duży stół, któremu towarzyszą niezwykle funkcjonalne meble, wyposażone w mnóstwo półek, półeczek i wieszaków.

Kuchnia w stylu angielskim
źródło: internet

Jeśli chcesz stworzyć przestrzeń, która podkreśli Twoje przywiązanie do ciepła domowego ogniska – styl angielski niewątpliwie wpisze się w Twoje oczekiwania. Będzie nie tylko przytulnie, ale też elegancko.

Dodaj komentarz