Taborety – to meble, które pamiętamy jeszcze z okresu dzieciństwa, będące nieodłącznym elementem niemal każdej kuchni. Od razu na myśli przychodzi wizja klasycznego, kwadratowego taboretu wykonanego z najczęściej lakierowanego na biało drewna.
Z biegiem lat, kiedy do mody zaczęły wchodzić coraz bardziej nowoczesne i surowe w wyglądzie kuchnie z błyszczącymi i prostymi frontami – taborety odeszły do lamusa. Jednak jak wiemy, moda lubi zataczać koła, także w aranżacji wnętrz. I tak też jest w przypadku taboretów, które mają obecnie swój wielki powrót i szturmem „atakują” nie tylko nasze kuchnie, ale wkraczają także na salony i znacznie dalej!
Już nie pełnią tylko roli typowo użytkowej. Współczesne taborety to przede wszystkim stylowy element dekoracyjny. Projektanci coraz śmielej wychodzą poza utarte schematy tworząc niemal małe dzieła sztuki, w których wykorzystują nieszablonowe komponenty i materiały. Dzięki temu możemy bez problemu znaleźć taboret idealny. Oprócz względów typowo aranżacyjnych są to również siedziska z masą zalet:
- są niewielkich rozmiarów, więc idealne do małych przestrzeni;
- z reguły lekkie, więc bezproblemowe w przenoszeniu z miejsca na miejsce;
- stabilne oraz
- bardzo praktyczne o szerokim spektrum zastosowania.
I to właśnie na zastosowaniu i rodzajach taboretów skupię się w dzisiejszym artykule – mam nadzieję, że moja propozycja przekona Was do nabycia swojego idealnego taboretu lub odrestaurowania starego, nieużywanego i nadania mu zupełnie nowego życia i miejsca w Waszych domach 🙂
Rodzaje taboretów.
Taborety do kuchni.
Taborety niezupełnie znikły z naszych współczesnych kuchni, a jedynie zmieniły nieco design, wielkość i styl.
W dzisiejszych, bardziej nowoczesnych kuchniach klasyczne taborety, które znamy z dzieciństwa, zmieniliśmy na ich nieco wyższe formy o bardziej nowoczesnym designie – hokery. Siedziska te są wręcz nieodłącznym elementem np. wysp kuchennych lub tzw. blatów barowych.
Taborety również zobaczymy w małych kuchniach, w których każdy cm jest na wagę złota. Towarzyszą wówczas wtedy również małemu stolikowi. Takie połączenie jest niezwykle urocze, a zarazem praktyczne.
Przeglądając najnowsze magazyny wnętrzarskie, bardzo często możemy zobaczyć je również w jadalniach, zamiast standardowych krzeseł lub będące ich uzupełnieniem. Całość prezentuje się zaskakująco ciekawie, oryginalnie i lekko, jednak moim zdaniem na dłuższą metę może nie być do końca wygodne. Jednak uzupełnienie stołu jadalnego taboretami to już całkiem ciekawy pomysł!
Taborety do salonu i sypialni
Taborety przeznaczone do salonu czy sypialni różnią się od tych kuchennych, gdyż są to siedziska będące już zazwyczaj połączeniem pufy z klasycznym, drewnianym taboretem. Są to modele wygodniejsze, bardziej stylizowane i idealne jako dodatkowe miejsce do siedzenia.
Są dostępne w różnych kształtach – kwadratowe, prostokątne i okrągłe, zazwyczaj na drewnianych nóżkach, lakierowanych bądź w stanie surowym o prostej lub profilowanej, stylizowanej formie. Mówimy o nich po prostu taborety tapicerowane lub pufy na nóżkach.
Są dostępne nie tylko w wersji jednokolorowej, ale także wykonane z tkanin drukowanych, które są świetnym elementem dekoracyjnym, można powiedzieć, że same w sobie „robią robotę”.
Zastosowanie – taboret jako:
# mały stolik
Taborety oprócz swojej głównej funkcji – siedziska, mogą pełnić rolę małego stolika, który możemy ustawić koło fotela czy sofy. Do roli stolika nadają się nie tylko te klasyczne taborety, ale także te tapicerowane – mimo, że posiadają wygodne siedzisko, jest one na tyle stabilne, że ze spokojem możemy położyć na nim nawet filiżankę z kawą czy herbatą bez obawy, że coś nam się wyleje.
Oczywiście dla spokoju ducha, możemy wcześniej położyć na nim stylową tacę, która obecnie jest również mocnym trendem aranżacyjnym, a na niej wszystko to na co mamy ochotę, np. kieliszek wina, świecę, aktualnie czytaną gazetę lub książkę. Tworzymy wówczas modny i praktyczny element aranżacyjno – praktyczny i przytulny kącik, w którym możemy zrelaksować się po ciężkim i długim dniu.
# siedzisko do damskiej toaletki
Taborety tapicerowane (tzw. pufy na nóżkach) chętnie wykorzystujemy także w sypialni, np. do damskiej toaletki, gdyż są wygodne, niewielkich rozmiarów – zajmują mało miejsca, są lekkie – łatwo wsunąć je pod toaletkę i stabilne – przydatna funkcja podczas wykonywania makijażu 😉 Ponadto, dostępne w wielu wariantach i stylistyce, dzięki czemu możemy bez problemu dokupić taki taboret, który idealnie wpisze się w klimat i styl naszej sypialni, tworząc spójną całość.
# podnóżek do ulubionego fotela lub sofy
Kolejnym zastosowaniem taboretu to rola podnóżka do ulubionego fotela. W ostatnim czasie fotele „Uszak” opanowały świat. Nie ma co się dziwić – są bardzo stylowe, a przede wszystkim wygodne. Jednak oferowane do nich podnóżki są często drogie. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamiast typowego podnóżka, dopasować do niego właśnie taboret, który jest dużo tańszy! I tutaj już lepiej sprawdzi się model tapicerowany ze względów wygody. Inne wersje – te bez obicia z pianki również będą dobre, w przypadku gdy położymy na nich poduszkę.
# oryginalny stolik nocny
Masz małą sypialnię i każdy stolik nocny jest za duży? Taborety to idealna alternatywa dla tradycyjnych stolików nocnych! Może nie mają zamykanej szuflady, ale bez problemu umieścisz na nim małą lampkę nocną, budzik czy też ulubioną książkę. Ponadto możesz wybrać taki taboret, który ma dodatkowy „schodek” zyskasz nie tylko więcej miejsca, ale także wprowadzisz ład i porządek.
# alternatywa dla mebli ogrodowych / balkonowych
Taborety to także świetna alternatywa mebli ogrodowych np. na niewielki balkon, taras czy werandę – może pełnić rolę siedziska, jak i stolika, ale także oryginalnego kwietnika. Zajmują niewiele miejsca, za to są wygodne i urocze, z pewnością zmieszczą się nawet na mały balkon.
Taborety są także niezastąpione w altanach lub w ogrodzie podczas imprez plenerowych, są bardzo fajnym rozwiązaniem gdy odwiedzą nas goście, a nie mamy wystarczająco dużo krzeseł. Nie zabierają dużo miejsca, a gdy włożysz jeden na drugi zmieści się bez problemu do każdego, nawet małego schowka.
Warto podkreślić, że ich zaletą jest atrakcyjna cena – o ile nie kupujemy oryginalne modele od znanych projektantów, to z pewnością nie zbankrutujemy, a zyskamy praktyczny, efektowny i modny element aranżacyjny. Warto ich również poszukać na internetowych aukcjach lub na „pchlim targu” – można tam znaleźć bardzo ciekawe modele za grosze, które będziemy mogli odnowić i wystylizować pod własny gust.
A Wy macie w swoich domach taborety?