Wnętrze w stylu glamour przyciągają uwagę nie tylko entuzjastów tego stylu, ale także tych, którzy gustują w zupełnie innych wnętrzach. Co więc ma w sobie styl glamour, że od wielu lat jest jednym z istotnych trendów w aranżacji wnętrz?

Jak już wspomnieliśmy, styl glamour nie musi się podobać wszystkim, nie jest to też styl dla wszystkich. Dla jedynych jest synonimem luksusu, wytworności, bogactwa i elegancji rodem z baroku, a dla drugich – symbolem przesady, przerostu, tandety i kiczu. Jednak trzeba podkreślić, że z pewnością jest to styl aranżacji wnętrz, który zdecydowanie przykuwa uwagę jak żaden inny.

Z czym kojarzy się styl glamour we wnętrzach?

Styl glamour to krótko mówiąc „mroczna elegancja”, połączenie luksusu i elegancji, świadomej przesady, zastosowanie kontrastów kolorystycznych i odpowiednio dobranych barw, szykowne dekoracje w stylu barokowym, stylowe i połyskliwe dodatki, a także blask i gra światła. Wnętrza te są tworzone aby zachwycać.

Salon w stylu glmour w czerni i szarości
źródło: http://deccoria.pl/profil,epris.html
Salon w stylu glamour „mroczna elegancja”.

Styl glamour narodził się na początku XX wieku. Oczarował tym, że przeciwstawił się minimalizmowi, który do tej pory królował we wnętrzach i który przedstawiał zupełnie odmienne założenia.

Wnętrze w stylu glamour inspirowane jest stylem barokowym oraz rokoka, lansuje przepych oraz zestawia ze sobą powierzchnie zarówno matowe jak i błyszczące, co w wyniku końcowym daje wnętrzu równowagę.

Jego domeną jest blask, który odbija światło sprawiając, że jest one jeszcze bardziej przestronniejsze i ciekawsze.

Do jakich wnętrz pasuje styl glamour?

Styl glamour pasuje do każdego wnętrza, zarówno do mniejszych, jak i większych powierzchni, chociaż wielu uważa, że styl ten prezentuje się dobrze tylko w dużych pomieszczeniach. Niekoniecznie, wszystko zależy od przemyślanego projektu, umiejętnemu dobraniu barw, dodatków i mebli. Nie musimy też od razu zdać się na architekta, aby sobie z nim poradzić.

Tak naprawdę styl glamour może nam pomóc w tym, aby optycznie powiększać małe pomieszczenie, a wszystko przez zastosowanie błyszczących elementów, które są główną cechą stylu glamour – sprawią, że nawet mały salon, sypialnia, przedpokój, a nawet kuchnia oraz łazienka – tak, i w tych pomieszczeniach styl glamour świetnie się odnajduje – staną się bardziej przestronne i rozświetlone.

Pokój dzienny w stylu glamour w nowoczesnej odsłonie.
źródło: materiały prasowe Dekoral Fashion.
Salon w stylu glamour w nowoczesnej wersji.

Fajnym rozwiązaniem w małych pomieszczeniach jest zastosowanie dużych luster w pięknych, zdobionych, pozłacanych lub srebrnych ramach, które optycznie powiększą nam małe pomieszczenie. Jest to trik szczególnie wykorzystywany w małych łazienkach czy ubikacjach.

Aby jednak małe pomieszczenie „nie zagłuszyć” stylem glamour, należy znaleźć odpowiednią równowagę pomiędzy efektownymi i błyszczącymi detalami a klasyką, która będzie przejawiała np. w matowych, prostych fakturach, np. jeżeli stawiasz na stylizowane i zdobione dodatki w kolorze złota lub srebra albo meble np. stylizowany designerski fotel tapicerowany efektowną tkaniną – lepiej wyeksponujesz je, gdy będzie im towarzyszyło pastelowe, stonowane tło, np. matowe ściany w jednolitym kolorze.

Styl barokowy we wnętrzach to właśnie połączenie barokowego przepychu z minimalistyczną klasyką, połączenie, które daje nam idealną równowagę i unikatowy styl wnętrza.

Cechą charakterystyczną wnętrz w stylu barokowym są zazwyczaj klasyczne meble i barokowe akcenty, które nadadzą wnętrzu tej zmysłowej elegancji i powiewu luksusu.

Więc pamiętajmy o tej zasadzie, gdy będziecie chcieli zaaranżować pomieszczenie w stylu glamour. Oczywiście nie wszystkie meble muszą być klasyczne. Moim ulubionym akcentem jest piękny, stylizowany fotel w stylu barokowym, tapicerowany tkaniną w dotyku przypominającą plusz w niestandardowym kolorze, ze zdobnymi, profilowanymi nóżkami i podłokietnikami oraz ozdobnym pikowaniem, który stoi na tle matowej ściany w jednolitym kolorze w towarzystwie stolika stojącego na profilowanych nóżkach.

Jaka kolorystyka do wnętrz w stylu glamour?

Jak napisaliśmy wyżej, styl glamour kojarzy się z „mroczną elegancją”, gdyż utożsamia się on najczęściej z czernią, szarością, grafitem, bielą, ciemnym fioletem w odcieniu śliwki, purpury lub nawet indygo, a także pastelami oraz złotem lub srebrem w dodatkach.

Sypialnia w stylu glmour.
źródło: polki.pl
Sypialnia w stylu glamour – ciemne kolory.

Aranżując pomieszczenia pamiętaj o równowadze – jeżeli stawiasz np. na tapety w wyrazistym, dominującym kolorze w dodatku z motywem np. barokowej ornamentyki, nie przesadzaj ze zdobieniami. Z kolei jeżeli wybierasz matowe, jednostajne ściany, postaw na bardziej stylizowane dodatki, jak np. zdobiony fotel w stylu barokowym, lustra z wielkimi, zdobionymi ramami w kolorze złota lub srebra oraz błyszczące dodatki – lampy z kryształkami, które rozświetlą pomieszczenie.

Styl ten lubi kontrasty, gdy łączymy ze sobą różne faktury i powierzchnie, a także gdy łączymy coś starego z czymś nowym, wręcz nowoczesnym.

Toaletka metaliczna w nowoczesnym stylu.
źródło: http://deccoria.pl/profil,moniek.html
Nowoczesna toaletka w stylu glamour.

Cechą charakterystyczną stylu glamour jest połączenie jednolitych matowych ścian z ozdobną – wzorzystą tapetą, często z połyskliwym wzorem.

Ozdoby i dodatki, czyli elementy aranżacyjne w stylu glamour:

Elementy aranżacyjne pełnią ogromną rolę w stylu glamour, można powiedzieć, że to one go kształtują. Nadają mu charakteru i unikatowego stylu, jednak pamiętajmy aby z nimi nie przesadzić – wtedy mogą bardziej oszpecić wnętrze niż nadać elegancji.

Elementy aranżacyjne, których nie może zabraknąć w stylu glamour to:

  • dodatki w kolorze złota lub srebra,
  • błyszczące – metalowe lub/i kryształowe wazony, bibeloty, patery, miski,
  • kryształowe świeczniki, żyrandole, lampy,
  • masywne dodatki jak np. ramy luster, zwierciadeł czy też obrazów,
  • błyszczące, luksusowo wyglądające tkaniny, np. welur, jedwab, aksamit, plusz, sudeina lub skóra.
  • bogato zdobione poduchy,
  • stylizowane wykończenia mebli, klamki, uchwyty, nóżki mebli, oparcia foteli, sofy.
  • wzorzyste tapety, ściany z ornamentami,
  • sztukateria na suficie lub ścianach, ozdobne listwy.

Wariacje stylu barokowego

W stylu barokowym podoba mi się to, że tak naprawdę nie musimy zamykać się w określonych ramach. Tak naprawdę, każdy może wystylizować go na swój gust. Możemy stworzyć zarówno mroczny, ciemny salon, który kojarzy się ze starymi filmami kryminalnymi, gdzie królują ciemne i ciężkie meble lub stworzyć ciepły, jasny, wręcz skąpany w świetle pokój, w którym otaczać nas będą miękkie tkaniny, odbijające światło i połyskujące żyrandole oraz zdobione ramy luster lub wręcz przeciwnie – nowoczesne wnętrze, a jednak w stylu glamour, gdy postawimy na bardziej proste formy mebli np. w połyskującej bieli, jasne kolory i wyraziste akcenty kolorystyczne w dodatkach oraz akcenty wykonane ze stali nierdzewnej.

Jak widać styl glamour jest dosyć elastycznym nurtem aranżacyjnym – odnaleźć się w nim mogą zarówno osoby lubiące nowoczesność i surowość, jak i Ci co lubią ciężki, staroświecki styl.

Przykładowe aranżacje:

  1. Ściany matowe w kolorze subtelnego fioletu będą świetnie kontrastować z ciężkimi, masywnymi meblami o lekko postarzonej formie. Aby nieco złagodzić ten poważny styl wnętrza, dodajmy duży kryształowy żyrandol, lampy, lustra, świeczniki czy też inne dodatki o metalowym połysku – ten drobny zabieg sprawi, że wnętrze nabierze światła i złagodzi ciężki charakter mebli oraz ciemne kolory. Kryształowy żyrandol jest bardzo efektowny i świetnie odbija światło, dzięki temu wnętrze nabierze luksusowego błysku.
  2. Czarna sofa w stylu ludwikowskim.
    źródło: polki.pl

    Jeżeli wolisz wersję bardziej nowoczesną, postaw na jasne, pastelowe kolory ścian oraz meble w prostej, surowej formie. Do tego albo masywny komplet wypoczynkowy,np. z czarnej eko-skóry + połyskliwe poduszki albo sofę w stylu ludwikowskim w intensywnym kolorze, wykonaną z pluszowego materiału.

    Jako dodatki świetnie spisze się oczywiście kryształowy żyrandol + innego rodzaju elementy aranżacyjne w kolorze np. srebra, które świetnie rozświetlą wnętrze oraz półprzeźroczyste lub przeźroczyste dodatki typu wazony, misy, które stworzą nam klimat. Aby ocieplić wnętrz i przełamać nowoczesną surowość, spiszą się ciekawie uformowane miękkie zasłony w kontrastującym kolorze (np. zbliżonym do sofy lub w przypadku kompletu z eko-skóry w kolorze ozdobnych poduszek), które będą dopełnieniem całej aranżacji wnętrza salonu w nowoczesnym stylu glamour.

  3. Chcąc stworzyć w sypialni styl glamour, postaw koniecznie na łóżko z pikowanym skórzanym wezgłowiem oraz stylizowaną toaletkę o finezyjnej, giętkiej formie o wysokim połysku.
    Sypialnia w stylu glamour w jasnym kolorze.
    Sypialnia w stylu glamour w jasnej odsłonie.

    Metaliczna, stylizowana toaletka.
    źródło: http://deccoria.pl/profil,gabrychacha.html

Podsumowanie:

  • Styl glamour to połączenie klasyki z barokowym przepychem, np. matowe, jednostajne ściany z błyszczącymi i odbijającymi światło dodatkami. Blask odgrywa dużą rolę w stylu galmour, jednak pamiętajmy aby z nim nie przesadzić!
  • Lustra i obrazy w ciężkich stylizowanych ramach lub w bardziej nowoczesnych formach optycznie powiększy pomieszczenie oraz je rozświetli, dzięki temu że będzie odbijało światło.
  • Jeżeli nie przepadamy za metalicznymi dodatkami wytapetujmy ściany lub ścianę tapetą ze świecącymi ornamentami i postawmy na jeden większy element rozświetlający wnętrze – lampy z kryształkami lub kryształowy duży żyrandol.
  • We wnętrzach tego typu nie może zabraknąć ciężkiego mebla w stylu barokowym o efektownych, profilowanych podłokietnikach i nóżkach, tapicerowanego jednokolorową pluszową lub połyskującą tkaniną w kontrastowym, mocnym kolorze lub wzorze, często zdobione pikowaniem lub kryształkami. Najodpowiedniejsze kolory dla tego stylu to fiolety, czerń, srebro, intensywny róż.

Dodaj komentarz