Woda może trafiać do naszego domu z dwóch źródeł – z wodociągu bądź ze studni. W obu przypadkach, jej jakość może wzbudzać podejrzenia. Zdrowa i czysta woda to podstawa do normalnego funkcjonowania każdego dnia. Towarzyszy nam w wielu codziennych czynnościach. Dlatego też, w ostatnich latach rozwinął się rynek systemów oczyszczających i uzdatniających wodę. Wybór urządzeń jest ogromny. Dobór odpowiedniego rozwiązania powinien być poprzedzony badaniami. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze urządzenia do uzdatniania i oczyszczania wody, które poprawią jakość wody w domu.

Systemy i urządzenia do uzdatniania i oczyszczania wody w domu

Filtry do wody

Filtry do wody montowane przy instalacji, to najczęściej wybierane rozwiązanie do uzdatniania i oczyszczania wody. Na rynku występuje kilka rodzajów tego typu urządzeń. Pierwszym z nich filtr membranowy oparty o zjawisko odwróconej osmozy. Sercem takiego urządzenia jest membrana osmotyczna. Jest ona zbudowana z cienkich błon filtracyjnych, które zatrzymują zanieczyszczenia obecne w wodzie. Tego typu rozwiązania są montowane zazwyczaj po zmiękczaczu wody w celu usunięcia nadmiaru sodu.

Kolejnym rozwiązaniem jest filtr węglowy, który stosuje się jeżeli w wodzie wyczuwalny jest zapach chloru. Związki pochodne chloru mogą mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie. Filtr węglowy, montowany na wejściu wody do domu usuwa nadmiar chloru, poprawia walory smakowe, zapachowe oraz barwę wody.

Filtry mechaniczne, jak sama nazwa wskazuje usuwają drobne elementy (np. piasek) znajdujące się w wodzie. Sprawdzają się szczególnie w przypadku prac remontowych i naprawczych prowadzonych przy infrastrukturze wodociągowej. W przypadku zastosowania filtra mechanicznego, nie ma potrzeby, aby spuszczać wodę pełną zanieczyszczeń po zakończeniu prac konserwatorskich i przywróceniu dostępu do niej.


Woda lejąca się z kranu
Fot. Steve Johnson | Źródło: Pexels

Centralne zmiękczacze wody

Wiele gospodarstw domowych ma problem z twardą wodą. Twarda woda jest bogata w sole wapnia i magnezu. Mimo, że dla naszego organizmu jest to korzystne, to wpływ twardej wody na instalację i armaturę jest zdecydowanie negatywny. Najbardziej charakterystycznym i widocznym gołym okiem efektem wysokiej twardości wody jest biały, nieestetyczny nalot na armaturze i przedmiotach sanitarnych w domu czy w mieszkaniu. Największym zagrożeniem jest jednak tak zwany kamień kotłowy, powlekający wnętrza rur. Wpływ on negatywnie na wydajność instalacji grzewczej.

Jedynym, efektywnym rozwiązaniem takiego problemu jest centralny zmiękczacz wody. Jest on instalowany na głównym przyłączu wodociągowym do budynku. Zmiękczacze wody składają się ze zbiornika na sól oraz butli ze złożem zmiękczającym. Woda przepływająca przez urządzenie jest pozbawiana nadmiaru soli mineralnych. Złoże znajdujące się w zmiękczaczu wymaga okresowej regeneracji solanką. Jest to automatyczny proces, wymagający tabletek solnych. Dostarczenie takich tabletek to jedyny obowiązek eksploatacyjny użytkownika.

Na naszym blogu powstał również ostatnio artykułów, w którym poruszamy 5 powodów, dlaczego warto zainwestować w zmiękczacz do wody.

Lampy bakteriobójcze UV

Lampy bakteriobójcze – dezynfekcja wody promieniami UV, to kolejny warty uwagi sposób, aby poprawić jakość wody w naszym domu i zadbać o zdrowie. Podstawą działania takich lamp są oczywiście promienie UV (ultrafiolet). Jest to promieniowanie elektromagnetyczne zawierające się w przedziale pomiędzy światłem widzialnym, a promieniowaniem rentgenowskim.

Dezynfekcja wody promieniami UV polega na odpowiednim napromieniowaniu przepływającej wody. Jest to doskonała alternatywa dla środków chemicznych. Nie tylko jest bardziej efektywna, ale również nie pozostawia skutków ubocznych dla naszego organizmu. Wynika to z braku zmian chemicznych w wodzie po procesie dezynfekcji wody.

W skrajnych przypadkach, w gospodarstwach domowych stosowane są stacje multifunkcyjne. Może to być połączenie zmiękczacza, odżelaziacza i odmanganiacza lub innych wariantów. Jest to najbardziej efektywny sposób na zapewnienie sobie czystej wody i zdrowej wody. W niektórych przypadkach, konieczne jest zastosowanie kolumn filtracyjnych działających na zasadzie wymiany jonowej. Służą one do usuwania azotanów i siarczanów z wody.

Podsumowanie

Uzdatnianie i oczyszczanie wody to istotna kwestia, jeżeli zależy nam na zdrowej i czystej wodzie, a także jeżeli chcemy wydłużyć żywotność urządzeń AGD, armatury łazienkowej i kuchennej oraz instalacji w naszym domu. Podziel się w komentarzu swoją opinią na temat dostępnych systemów i urządzeń do uzdatniania i oczyszczania wody – czy stosujesz jakieś rozwiązania? Jak tak to jakie i czy jesteś z nich zadowolony.

Dodaj komentarz