Meble skórzane chyba nigdy nie wyjdą z mody. Skórzana kanapa lub sofa to niezwykle elegancki, a zarazem klasyczny mebel, idealny do stylowego salonu lub gabinetu. Można wręcz powiedzieć, że są symbolem klasy oraz luksusu. Najczęściej wykonane są ze skóry bydlęcej, cielęcej lub nubuku – specjalnie szlifowanej skóry cielęcej.

Meble wykonane ze skóry naturalnej zazwyczaj kupuje się na lata, nie tylko dlatego, że są dosyć drogie, lecz także mocne i przy odpowiednim ich traktowaniu, wytrzymują długie lata – jest to jeden z najtrwalszych materiałów obiciowych, z których wykonuje się meble tapicerowane.

Jednak, aby meble skórzane długo cieszyły nasze oczy, musimy o nie zadbać i poddawać je regularnej konserwacji. Jeżeli więc jesteś właścicielem mebli wykonanych ze skóry naturalnej, koniecznie zapoznaj się z naszymi poradami!

Przede wszystkim:

Dbaj o meble ze skóry naturalnej, jak o własną skórę!

Stare powiedzenie mówi, że o meble skórzane powinno dbać się tak samo, jak o własną skórę. Aby nasza skóra wyglądała ładnie i zdrowo, myjemy ją oraz nawilżamy dobrymi kosmetykami. Tak samo należy dbać o nasze skórzane meble.

Należy pamiętać o tym, aby korzystać z delikatnych, bardziej naturalnych specyfików, które w składzie nie posiadają ani alkoholu, ani żadnych rozpuszczalników, ponieważ materiał ten, tak jak nasza własna skóra – jest delikatny i zamiast zadbać o nią, mocno chemicznymi preparatami możemy tylko pogorszyć jej stan, przez co nie tylko będzie gorzej wyglądała, może również się odbarwiać i pękać. Lepiej zainwestować w droższe środki lecz z dobrym składem.

Designerska, pikowana sofa z czarnej eko-skóry

Czym czyścić i konserwować meble skórzane?

Przede wszystkim należy pamiętać, że wszelkie plamy i zabrudzenia czyścimy na świeżo, zanim porządnie wsiąkną w skórę. W przypadku plam tłustych – wystarczy użyć suchej i czystej ściereczki i po prostu poczekać, aż skóra naturalna wchłonie tłuszcz nie pozostawiając zabrudzeń.

W specjalistycznych sklepach półki wręcz uginają się pod przeróżnymi środkami chemicznymi. Niestety wiele z nich nie działa na trudne zabrudzenia np. po śladach z długopisu na jasnej skórze lub są na tyle mocne, że mogą powodować odbarwienie lub mocne wysuszenie skóry, co w konsekwencji prowadzi do jej pękania i przetarć.

Takich specyfików staramy się unikać. Dobrym, delikatnym dla skóry ale bezlitosnym dla plamy jest „kamień uniwersalny” – środek ekologiczny, który poradził sobie nie tylko z zabrudzeniami typu szrama po długopisie i mazakach dziecka na jasnej tapicerce, ale także świetnie oczyszcza i odświeża mebel, który po wszystkim wygląda niemal jak nowy, przywieziony prosto z salonu meblowego. Środek kamień uniwersalny jest super, jednak nie bez wad. Jego wadą jest niestety cena wahająca się w okolicy 100 zł. Jednak patrząc z perspektywy ile kosztował nas zakup takich mebli – warto raz na jakiś czas poświęcić taką sumę.

Dobrą alternatywą dla kupnych – chemicznych rozwiązań jest samodzielne przygotowanie naturalnego i ekologicznego środka do czyszczenia mebli ze skóry naturalnej. Wystarczy w ciepłej wodzie rozpuścić naturalne płatki mydlane. Roztworem tym za pomocą delikatnej szmatki należy umyć skórę, następnie przetrzeć czystą, zwilżoną czystą wodą ściereczką oraz delikatnie wysuszyć najlepiej miękkim i suchym ręcznikiem do sucha.

Czym nawilżać skórzaną tapicerkę mebli?

Po tych czynnościach należy zadbać o dobre nawilżenie – natłuszczenie skóry. Do tego celu możemy użyć oleju lnianego lub oliwki dziecięcej.

Olej lub oliwkę należy delikatnie wetrzeć w skórę czystą i delikatną szmatką, a następnie zostawić na kilka dobrych godzin. Najlepiej zrobić to wieczorem lub późniejszym popołudniem, aby rano można było na niej usiąść bez strachu, że na naszych ubraniach pozostaną tłuste plamy.

Obicie mebla ze brązowej skory naturalnej

Jeżeli boimy się zabrudzeń ubrań, które mogą zostawić niektóre oleje – możemy wówczas użyć kremu stearynowego. Dzięki temu skóra naszego mebla pozostanie dobrze nawilżona, tym bardziej, jeżeli do mycia użyliśmy wody z płatkami mydlanymi.

Innym sposobem na ekologiczne odświeżenie oraz oczyszczenie skórzanych mebli jest wymieszanie octu z oliwą, a następnie przelanie gotowego roztworu najlepiej do butelki ze spryskiwaczem. Jeżeli nie przepadamy za zapachem octu, można do niego dodać kilka kropelek olejku eterycznego. Następnie delikatnie, partiami spryskiwać skórę mebla, po czym od razu wycierać delikatnym ręcznikiem papierowym.

Meble skórzane dobrze jest od czasu do czasu odkurzyć odkurzaczem. Ważne, aby robić to delikatnie i nie przy użyciu bardo mocnych urządzeń. Ssanie odkurzacza działa na skórę mebla podobnie jak na nas kosmetyczny zabieg oczyszczający, który wyczyści pory oraz nada czysty i świeży wygląd.

Warto także co najmniej raz do roku, a najlepiej dwa razy – wetrzeć w skórę mebla trochę wosku pszczelego i odczekać 2 godziny. Po tym czasie należy wypolerować skórę mebla wełnianą szmatką.

Jak często konserwować meble skórzane?

Wszystko zależy od tego jak często mebel jest użynany oraz od tego czy w pokoju jest ciepło i słonecznie. Jeżeli w pokoju jest ciepło i panuje raczej suche powietrze (poniżej 50% wilgotności) to meble powinno się nawilżać co 1-2 miesiące. To samo dotyczy mebli często używanych. Jeżeli rzadziej korzystamy ze skórzanych mebli, wystarczy jak poddamy je konserwacji co ok. 3-4 miesiące.

Czego nie lubią meble ze skóry naturalnej?

Meble ze skóry naturalnej nie znoszą suchego powietrza i wysokich temperatur. Dlatego strzeż się z ulokowaniem tego typu mebla w miejscu, które przez większość dnia skąpane jest w słońcu oraz w okolicy grzejników. Suche i ciepłe pomieszczenia będą wysuszać skórę co spowoduje jej pęknięcia i ogólny gorszy stan, także wizualny. Skóra meble stanie się wówczas matowa, a także wyraźnie krucha i podatna na uszkodzenia. W takich pomieszczeniach warto zamontować nawilżacz powietrza, który będzie dobrze działał także na nas samych.

Meble skórzane nie lubią mocnych środków czyszczących – chemicznych z zawartością rozpuszczalników, nafty, alkoholu, lakieru, spirytusu. Nie lubią również proszku do prania, acetonu czy też terpentyny, które pozbawiają jej cienkiej ochronnej warstwy.

Meble skórzane nie lubią także wody, a raczej wody w nadmiarze. Delikatne czyszczenie lekko wilgotną (a nie cieknącą! ) szmatką oraz natychmiastowe wysuszenie jej delikatnym ręcznikiem, na pewno nie wpłynie negatywnie na stan skóry.

Wszelkiego rodzaju past, które nie są przeznaczone do skóry naturalnej. Nie maskujemy także defektów czy jakiś przetrać mebli skórzanych pastami do butów, gdyż nie tylko uszkodzimy materiał, ale także przy najbliższej okazji zabrudzimy ubranie. Aby nie doszło do przetarcia skóry, trzeba ją regularnie nawilżać.

Zwierząt. Mimo, że bardzo lubimy zwierzęta, to meble wykonane ze skóry naturalnej już nie. W szczególności kotów, które lubią drapać i wbijać swoje ostre pazurki w materiał. Jeżeli posiadasz zwierzęta, które przyzwyczajone są do wskakiwania na meble wypoczynkowe i zastanawiasz się nad meblami ze skóry naturalnej – odrazamy ich zakup. W takim przypadku dużo lepszą i tańszą alternatywą będą sofy wykonane z tkaniny tapicerskiej lub eko-skóry. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby zakupić specjalny pokrowiec lub koce, które ochronią delikatną skórę przed zwierzakami, jednak nasz mebel straci wtedy na wyglądzie i chęć posiadania eleganckiego i luksusowego mebla odejdzie w zapomnienie.

Co z gwarancją?

Pamiętaj, że niewłaściwa pielęgnacja mebli skórzanych lub jej brak powoduje utratę gwarancji! Dlatego, jeżeli boisz się, że możesz zrobić coś, co pogorszy jej stan – zdaj się na profesjonalistów. W każdym mieście z pewnością znajdziemy specjalistów zajmujących się czyszczeniem i konserwacją mebli ze skóry naturalnej. Oczywiście jest to znowu koszt, jednak zakup nowej sofy po zaledwie kilku latach użytkowania starej – dużo większym.

Jak widać pielęgnacja mebli skórzanych jest bardzo wymagająca, w szczególności porównując ją do mebli np. tapicerowanych tkaniną.

Jeżeli przeraża Cię wizja ciągłego dbania o meble wykonane ze skóry naturalnej, jednak uwielbiasz efekt jaki daje taki mebel – polecamy zakup mebli, które wykonane są z eko-skóry, która jest świetną alternatywą dla skóry naturalnej.

Jest nie tylko ekologiczna, to także trochę mniej wymagająca w pielęgnacji, bardziej odporna na plamy i inne zabrudzenia. A wybierając mebel tapicerowany naprawdę dobrej jakości, atestowaną skórą ekologiczną, będzie praktycznie nie do odróżnienia od naturalnej.

One thought on “Jak dbać o meble ze skóry naturalnej?”

  1. Pingback: Życzliwy

Dodaj komentarz