W ostatnim czasie bardzo interesujemy się ekologią, stąd powstał cykl artykułów „Ekologiczny dom„. Mamy nadzieję, że przekonamy Was do zmiany niektórych nawyków, które pomogą zadbać o środowisko, ale także o nasze portfele 😉 W ostatnim wpisie pt. „10 sposobów jak zaoszczędzić na rachunkach za prąd” wspomnieliśmy o fotowoltaice, dzisiaj chcielibyśmy kontynuować ten wątek i podpowiedzieć Wam, jak otrzymać dofinansowanie na fotowoltaikę.

Dofinansowanie na fotowoltaikę – program „Mój Prąd”

Rozwój branży fotowoltaicznej wynika z wielu czynników. Jednym z nich jest odpowiednie dotowanie mikroinstalacji przez instytucje państwowe. W ostatnich latach mieliśmy do czynienia z kilkoma programami, mającymi na celu wsparcie inwestorów, którzy decydowali się na odnawialne źródła energii. Obecnie funkcjonuje program „Mój prąd”, który ma służyć rozwojowi energetyki prosumenckiej, poprzez dotowanie mikroinstalacji fotowoltaicznych. Podpowiadamy na czym polega program i jak uzyskać wsparcie finansowe.

Jak zdobyć środki na montaż instalacji fotowoltaicznej?

Beneficjentem programu „Mój prąd” może być każda osoba fizyczna wytwarzająca energię elektryczną na własne potrzeby (posiadająca umowę kompleksową regulującą kwestie związane z wprowadzeniem do sieci energii elektrycznej wytworzonej w mikroinstalacji). Dotacja obejmuje 50% kosztów kwalifikowanych mikroinstalacji (nie więcej niż 5 000 zł).

13.01.2020 roku rozpoczął się drugi nabór wniosków. Najprostszym sposobem na uzyskanie dofinansowania jest wypełnienie formularza udostępnionego na portalu GOV.pl. Wnioski mogą być składane także w formie papierowej (wyłącznie przez partnerów współpracujących przy realizacji programu).

Do wypełnienia wniosku, niezbędne są informacje dotyczące inwestora oraz podstawowa specyfikacja instalacji fotowoltaicznej. Oprócz tego, niezbędne są załączniki, m.in.:

  • Dowody zapłaty za instalację.
  • Kopia dowodu osobistego.
  • Zaświadczenie OSD o przyłączeniu do sieci.
  • Kopia faktury za dostarczone materiały.
  • Kopia faktury za montaż instalacji.

Inne programy rządowe wspierające Ekologię

Oprócz programu „Mój Prąd” , poszczególne organy państwowe oferują także inne formy wsparcia. Mowa tu m.in. o programie Czyste Powietrze lub programie Agroenergia (dedykowanym dla rolników). Wiele województw prowadzi również własne inicjatywy np. dofinansowanie z ramienia Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego.

Dodaj komentarz